deska tarasowa oświetlenie tarasowe elewacje drewniane deski tarasowe oświetlenie tarasowe patio exotic elewacje drewniane patio exotic szczecin oświetlenie tarasowe deska tarasowa szczecin tarasy i elewacje najwyższej jakości deska tarasowa elewacje drewniane deski tarasowe elewacje drewniane
 »  »

Cumaru

Drewno Cumaru pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, jest zaliczane do grupy najtwardszych i najcięższych gatunków drewna tarasowego. Charakteryzuje się pięknym brązowo-żółtym wybarwieniem przechodzącym w głęboki brąz, pod wpływem warunków użytkowania brąz pogłębia się i przechodzi miejscami w odcienie mahoniu. Może patynować się na kolor brązowo-szary. Tak jak chociażby Massaranduba słabo przyjmuje jakiekolwiek cząsteczki obce do swojej struktury, nie wchłania wody, tłuszczu, brudu itp. Przy konsrewacji olejami jedynie powierzchownie komponuje się z substancją konserwującą – nie należy używać więc do zabezpieczania tego gatunku olejów z dużą zawartością rozpuszczalników, a raczej tłuste (Perkoleum Koopmans Impregneerolie).

Zaletą Cumaru jest jego bardzo duża odporność na grzyby i biodegradację, duża twardość i gęstość uodparnia to drewno na ścieranie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Cumaru jest drewnem trudnym w obróbce stolarskiej, ale bardzo mocnym i trwałym.