deska tarasowa oświetlenie tarasowe elewacje drewniane deski tarasowe oświetlenie tarasowe patio exotic elewacje drewniane patio exotic szczecin oświetlenie tarasowe deska tarasowa szczecin tarasy i elewacje najwyższej jakości deska tarasowa elewacje drewniane deski tarasowe elewacje drewniane
 »  »

Mandioqueira (Sucupira Amarelo, Quarubatinga)

Drewno mandioqueira jest różowo brązowe do czerwono brązowego, czasem oliwkowo brązowe.Jest stosunkowo łatwa do obróbki, szybko schnie z małą skłonnością do odkształceń przy suszeniu. Jako deska tarasowa najbardziej nadaje się do położenia w standardzie KD (suszona komorowo). Przy dobrych właściwościach schnięcia należy też podkreślić zawartość krzemu, który przekłada się na dobrą odporność na warunki atmosferyczne. Jako tarcica strugana na gładko bardzo przypomina bardziej szlachetne cumaru, ale nieco mniejszą gęstość.
Mandioqueira jest umiarkowanie odporna na grzyby i bardzo odporna na działanie insektów występujących w drewnie zarówno jako drzewostan jak i produkt finalnie przetworzony.
Mandioqueira może być stosowana do wnętrza (boazerie, meble, fornir, podłogi, krzesła, skrzynie i pudła, uchwyty narzędziowe, stolarka) i na zewnątrz (panele, budowa statków, domy z drewna, ławki parkowe, okładziny, promenady, tarasy, pergole, tarcica konstrukcyjna, podłogi naczep i kontenerów, odeskowanie pokładów łodzi.

Jest to doskonały gatunek drewna do położenia jako deska gładka ze względu na unikalne usłojenie i nieregularny kształt włókien, przy tym ma bardzo przystępną cenę.