deska tarasowa oświetlenie tarasowe elewacje drewniane deski tarasowe oświetlenie tarasowe patio exotic elewacje drewniane patio exotic szczecin oświetlenie tarasowe deska tarasowa szczecin tarasy i elewacje najwyższej jakości deska tarasowa elewacje drewniane deski tarasowe elewacje drewniane
 »  »

Jaką podbitkę wybrać?

Podbitkę dachową najczęściej wykonuje się z drewna. Najpopularniejsze są podbitki z sosny, świerku i modrzewia. Grubość desek na podbitkę może być różna, w zależności od ich mocowania. Najczęściej stosuje się deski o grubości 14/19/21 mm. Ich szerokość w zasadzie nie ma  znaczenia.

Popularne były swego czasu podbitki z PCW (z paneli sidingowych, komorowych lub pełnych) oraz z płyt drewnopochodnych. Systemy podbitek PCW mają kilka istotnych wad: przy nagrzewaniu się na słońcu panele PCW wydają dźwięk (charakterystyczne tykanie które pojawia się przy nagłych zmianach temperatury), mniej stabilny montaż, konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na zakup wszelkiego rodzaju elementów wykończeniowych i łącznych, nienaturalny kolor, materiał nieekologiczny.

Z uwagi na te istotne cechy negatywne odchodzi się w tej chwili od tego typu rozwiązań

Podbitkę można też zrobić z blachy stalowej, takiej samej jak do obróbek blacharskich, lub paneli z powlekanej blachy aluminiowej, jednak koszt wykonania jest w tym przypadku znacznie wyższy od drewna.

Popularną alternatywą dla klasycznej podbitki drewnianej jest wykonanie tynku strukturalnego, ale trzeba mieć na uwadze, że do tego potrzebne jest wykonanie stabilnego podłoża z płyty MFP lub OSB, która generuje koszty podobne do kosztu gotowej podbitki drewnianej.