Deski tarasowe
Szeroki asortyment produtków deski egzotycznej

Patio Exotic
Tarasy i elewacje drewniane najwyższej jakości

Patio Exotic
Tarasy i elewacje drewniane najwyższej jakości

Patio Exotic
Tarasy i elewacje drewniane najwyższej jakości

Patio Exotic
Tarasy i elewacje drewniane najwyższej jakości

Patio Exotic
Tarasy i elewacje drewniane najwyższej jakości

Elewacje drewniane
Nowoczesne elewacje charakteryzujące się wysoka jakością i wytrzymałością

Pielęgnacja tarasów

Konserwacja, pielęgnacja i utrzymanie w czystości tarasu z drewna egzotycznego

Użytkownicy tarasów drewnianych powinni pamiętać o okresowej pielęgnacji deski tarasowej, poprawia i odnawia ona kolorystykę deski, chroni przed wodą i słońcem, nadaje powierzchni jedwabiste matowe wykończenie.

Tarasy z drewna egzotycznego konserwujemy za pomocą olejów impregnujących do drewna, jak to zrobić opisujemy poniżej:

Mycie

Prawidłowo przed pokryciem tarasu olejem należy dokładnie zmyć nawierzchnię. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

  • za pomocą myjki ciśnieniowej bez używania detergentów – wykonujemy mycie, kiedy taras nie jest mocno zabrudzony (szarość schodzi pod wpływem ciśnienia wody)
  • za pomocą myjki ciśnieniowej po uprzednim naniesieniu detergentu – polecamy żel do czyszczenia tarasów OWATROL Net-Trol lub preparat DeckBrite w formie proszku rozpuszczanego w ciepłej wodzie, sposób skuteczny nawet na silniejsze zabrudzenia
  • jeśli nie chcemy używać środków chemicznych ani myjki ciśnieniowej można wyszorować taras szczotką ryżową i spłukać wodą
  • innym sposobem bez ingerencji chemii i myjki, jest wykonanie roztworu z wody i startego szarego mydła stosowane na silniejsze zabrudzenia, w tym wypadku również szorujemy szczotką ryżową i spłukujemy bieżącą wodą
  • zabrudzenia po kontakcie np. z metalem (czarne ślady), miejsca po np. donicach, zachlapania farbami, głębokie zmiany koloru powierzchni tarasu należy czyścić mechanicznie lub za pomocą środka Net-Trol, Aquanet lub Dilunet – w tym wypadku trzeba co najmniej poradzić się fachowca lub zlecić takie prace osobom posiadającym odpowiednie doświadczenie i narzędzia.

Jeśli chodzi o samo mycie tarasów urządzeniami do tego przeznaczonymi, to w ostatnich latach dokonała się mała rewolucja, przez co rozumieć należy wprowadzenie do segmentu Home & Garden dwóch prostych i skutecznych urządzeń, które do tej pory były dostępne tylko dla profesjonalistów, czyli:

Karcher Patio Cleaner PCL4 – Jest to urządzenie, które z powodzeniem zastępuje skomplikowane i kosztowne profesjonalne szorowarki do tarasów, kosztujące średnio po kilkanaście tysięcy złotych i mające przy tym znaczne gabaryty i wymagania dotyczące obsługi. Zasada pracy urządzenia Patio Cleaner polega naścieraniu wierzchniej warstwy patyny, brudu, mchu, innych zabrudzeń przy jednoczesnym polewaniu wodą i spłukiwaniu brudnego urobku. Skuteczne, kompaktowe i niespotykanie tanie urządzenie tego typu było do tej pory dostępne tylko dla profesjonalistów, teraz może się w nie zaopatrzyć każdy i czyścić swój taras, bruk, meble ogrodowe, pokrycia dachów z plexi, poliwęglanu itp. Szczegółowy opis na :

https://www.kaercher.com/pl/home-garden/patio-cleaner.html

Drugim pożytecznym urządzeniem jest T7 Plus T-Racer, czyli szczotka z dwoma obrotowymi dyszami wysokociśnieniowymi, pasuje do standardowych myjek Karcher i pozwala na mycie całkowicie bez rozprysków, przy tym bardziej równomiernie niż przy użyciu standardowej lancy.

https://www.kaercher.com/pl/akcesoria/t-7-plus-t-racer-26440740.html

Te wprowadzone przez Karcher produkty zasługują na uznanie branży, bo pozwalają dużo skuteczniej, szybciej i praktycznie bez problemu utrzymywać taras drewniany w czystości. Rozwiązania powyższe sprawdzone zostały w praktyce, gorąco polecamy używanie tych urządzeń (szczególnie warto zakupić Patio Cleaner). Daje to nam także kolejny argument, dlaczego warto zdecydować się na taras z drewna – po prostu do jego wielu zalet dochodzi jeszcze jedna, łatwo go wyczyścić.

Olejowanie

Powłokę konserwującą najlepiej nanosić jedno lub dwuwarstwowo na umyty i wyschnięty taras. Olej aplikujemy za pomocą pędzla z naturalnym włosiem dobrze rozprowadzając preparat po deskach – nie należy nadmiernie nasączać drewna, bo przyniesie to niepożądany i odwrotny do zamierzonego efekt. Nadmiar oleju można zetrzeć szmatką. Ewentualną drugą warstwę oleju należy nanosić co najmniej kilka godzin po pierwszym zabiegu konserwującym.

W przypadku nowych tarasów drugie olejowanie należy wykonać najlepiej po kilku – kilkunastu dniach.

Doskonałym sposobem na dłuższe utrzymanie głębokiego koloru na tarasie jest zastosowanie jako pierwszej warstwy transparentnego oleju koloryzującego o barwie zbliżonej do naturalnej barwy drewna, z którego wykonany jest taras. Polecamy stosowanie tej metody konserwacji na obiektach o dużym nasłonecznieniu, ponieważ takie tarasy szybciej szarzeją pod wpływem słońca – koloryzacja skutecznie opóźnia ten proces.

Do konserwacji zalecamy środki oferowane przez naszą firmę – nie tylko dlatego, że chcemy koniecznie sprzedać swój produkt, ale dlatego, że są to środki sprawdzone, które spełniają swoją funkcję i dobrze sprawdzają się w praktyce.  Warto zastanowić się przed wyborem oleju i zakupić środek sprawdzony przez nas.

Skutkiem złego wyboru preparatu do konserwacji może być szybkie wystąpienie patyny na drewnie (krótka ochrona przed promieniowaniem UV) i matowy bladawy odcień naturalnego koloru drewna, podczas gdy po dobrym oleju uzyskujemy matową lub półmatową głębię koloru i dostateczną ochronę przez cały sezon.

Nasz sklep oferuje trzy linie wysokiej jakości produktów konserwujących do tarasów:

  • Oleje OWATROL – bardzo wysoka jakość produktów w przyzwoitych cenach
  • Oleje OSMO – wiodąca marka na rynku, zadowoli wymagających użytkowników
  • Oleje Koopmans i Remmers – dobre oleje w bardzo przystępnych cenach

Montowane przez naszą firmę tarasy są w standardzie oferowanej usługi olejowane jednokrotnie po wykonaniu montażu. Należy pamiętać, że niekoniecznie wystarczy to do prawidłowego zabezpieczenia tarasu przed czynnikami zewnętrznymi. Zalecamy położenie kolejnej warstwy oleju po kilku – kilkunastu dniach od oddania tarasu do użytku. Ma to na celu dokładne zabezpieczenie drewna, ponieważ oleju nie należy nakładać za grubo, co po pierwszym olejowaniu często skutkuje zróżnicowaniem warstwy zabezpieczającej deskę tarasową (niektóre deski „wypijają” więcej oleju, niektóre mniej). Zastosowanie drugiej warstwy uzupełnia pierwsze olejowanie, przy czym nie zalecamy mycia pod ciśnieniem nowo położonego tarasu przed drugim olejowaniem – wystarczy spłukanie bieżącą wodą lub dokładne zamiecenie.

Dodatkowo w przypadku tarasów zamontowanych w pierwszej połowie sezonu zalecamy olejowanie przed sezonem zimowym (wrzesień, październik). Przy wykonaniu takiego olejowania należy sprawdzić, czy prognozowane temperatury nocne nie spadają poniżej +5C, bo grozi to uszkodzeniem świeżo nałożonej powłoki konserwującej.

Wykonując wszystkie opisane powyżej czynności mamy pewność, że taras jest prawidłowo zabezpieczony przed zimą i że jego dalsza eksploatacja nie będzie szkodzić walorom estetycznym drewna.

Sama czynność olejowania jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności, olej rozprowadza się bardzo równomiernie i nie istnieje nawet najmniejsze ryzyko uszkodzenia tarasu przez niepoprawne olejowanie, nie istnieje również ryzyko przebarwień poprzez nałożenie się na siebie nierównomiernie nanoszonej substancji.

Nadmiar oleju lub żle nałożoną warstwę ścieramy suchą, miękką szmatką przez co uzyskujemy równomierną i estetyczną powłokę po wytarciu. Całkowite schnięcie oleju – 24 godziny. Po tym czasie można użytkować taras bez przeszkód.

Naturalną i przejściową cechą świeżo poolejowanego tarasu może być nadmierne absorbowanie pyłu i kurzu, pojawianie się wyraźnych suchych śladów po obuwiu, uczucie lekkiej kleistości powłoki konserwującej itp. Wszelkie te niedogodności znikają najdalej po kilku dniach od olejowania i im więcej wtedy chodzimy po tarasie, tym szybciej powierzchnia przyjmuje docelowe właściwości.

Tarasów drewnianych nie należy przykrywać na zimę szczelnymi powłokami foliowymi czy plandekami, powinny pozostawać odkryte lub osłonięte z zachowaniem cyrkulacji powietrza.